Střípky z kongresu INTERSKI pohledem člena týmu

01.06.2019

V druhé polovině března 2019 se v bulharském Pamporovu konal kongres Interski International. Jedná se o největší mezinárodní akci pro profesionály v oblasti snowsports, která se koná jednou za čtyři roky.

Česká republika byla samozřejmě u toho a s výpravou APUL cestoval i Michael Turek, jako člen oficiálního demo teamu ČR. Tým lektorů a zástupců vedení APUL reprezentoval ČR téměř na všech frontách a naplno vnímal (i rozdával) názory na oblast moderního pojetí snowsports.

Kongres probíhá zpravidla tak, že rána jsou vyhrazena tzv. technickým ukázkám, kde dle programu jednotlivé národy předvádějí v menších skupinách svoje pojetí technického a moderního lyžování. Jízda národních demonstrátorů je vždy doplněna komentářem jejich kolegy, který může reflektovat stěžejní prvky techniky. Ve druhé části dopoledne probíhají workshopy na sněhu, kde opět dle programu národy prezentují svá témata, přístupy, názory a novinky. To samé po obědové pauze a než stačíš říct "Interski", tak se den přehoupne do podvečera a následují dvě vlny přednášek. Zhruba polovina kongresových večerů je zaplněna nočními demo show, kdy národy prezentují své synchro lyžování pro diváky a ostatní účastníky kongresu. Vše je proloženo skvělou atmosférou, kde se všichni snowsports profesionálové poznávají, potkávají, diskutují a mají možnosti vytvořit přátelské nebo pracovní vazby. Na lanovce, v přednáškovém sálu, při workshopu nebo v hospůdce.

APUL již tradičně aktivně působil v mnoha oblastech kongresového dění. V pondělním večerním programu se představil lyžařský demo team APUL doplněný o snowboardistu a telemarkistu. Na programu byly dvě jízdy. Úterní den jsme zahájili technickými ukázkami, kdy tři členové APUL týmu předvedli ukázky sportovních dlouhých a krátkých oblouků, doplněných o ukázku oblouku paralelního. Náš on-snow workshop provázel velký zájem mezinárodních kolegů a v dopoledním programu jsme ve dvou skupinách přivítali téměř čtyřicet zájemců. Skupina zájemců se vytvořila i v odpoledním programu a další dvacítka účastníku se seznámila s naším tématem, které znělo: "Teaching concept and progressions for Level 1 & Level 2 ski instructors". Představili jsme náš funkční model dvou cest zatáčení, které jsou stěžejními prvky na kurzech D a C v našem systému lyžařského vzdělávání. Úterý bylo "naše" a následovala podvečerní přednáška o historii APUL a o naší unikátní desetibodové hodnotící škále. Přibližně čtyřicet kongresových účastníků zaplnilo přednáškovou místnost a my jsme měli radost, že je o náš program takový zájem. Lyžařský demo tým po celou dobu kongresu doplňoval snowboardový lektor a měl též plné ruce práce - během úterního dne prezentoval jak na sněhu, tak večer v přednáškové místnosti.

Celá výprava APUL, která čítala jedenáct členů stihla během kongresu navštívit více než sedmdesát workshopů (alpine, snowboard, telemark) a přibližně padesát večerních přednášek. Připočteme-li jednání na půdě presidia kongresu a organizace ISIA, úspěšně odprezentované workshopy na sněhu, večerní přednášky, pondělní večerní demo show a páteční večerní demo jízdu při slavnostním zakončení, můžeme jen konstatovat, že to byla celkem intenzivní bulharská jízda.

Získané poznatky a informace samozřejmě nezůstanou jen v hlavách lektorů, kteří se kongresu účastnili. Naopak. Během podzimu 2019 bude zveřejněna na webu apul.cz série článků, která bude podrobněji mapovat kongresové dění a seznámí členy APUL s konkrétnějšími tématy. Určitě se téma kongresu Interski objeví v příští sezoně v APUL News, v časopise SNOW, a v neposlední řadě se můžete těšit na kongresovou reflexi během podzimní Akademii APUL v Rakouském Soldenu.


-M-