Obhajoba TOP10 na novozélandském šampionátu v technickém lyžování

18.08.2017

       V minulé zélandské zimní sezoně jsem se zůčastnil druhého ročníku novozélandského šampionátu v technickém lyžování. Letos jsem se začátkem srpna odhodlal účastnit znovu. Znovu to nebylo špatné...

O co se jedná? Název zní složitě, ale jde v podstatě o několik jízd, na sjezdovce a ve volném terénu, které jsou hodnoceny odbornou porotou. Výsledky se sečtou a celkový bodový výsledek určí pořadí. Nejedná se teda o klasický závod proti času. Doba jízdy v daném úseku je pouze jedno z hodnocených kritérií. Dále se hodnotí splnění zadání, technická úroveň jízdy, plynulost, celkový dojem atd. Vloni jsem obsadil celkově 7. místo, díky nepřízni počasí jsme odjeli jen tři jízdy (krátký poloměr, střední poloměr a přechod krátký-střední-krátký) na vcelku upravené sjezdovce. Ale středisko Treble Cone nás přivítalo takovou mlhou, že bylo v podstatě jedno, kde jedeme, protože nebylo vidět nic. Letos šampionát hostil skiareál Coronet Peak, který je kousek od města Queenstown. Účastníků bylo cca stejně, ale kvalita přítomných jezdců byla možná o kousek vyšší. Počasí přálo více, takže se startovní pole podívalo kromě dvou jízd na sjezdovce i do volného terénu. Letošní disciplíny byly následující: krátký-střední-krátký (sjezdovka), jízda v koridoru (sjezdovka), koridor (volný terén) a volná jízda mimo sjezdovku. Celkové 8. místo bylo odrazem mých aktuálních možností. Lehká teplotka a viróza mě posunuli možná o místečko či dvě níž, ale výš než na šesté místo by to stejně nebylo. Špička byla našlapaná... Vítězství obhájil JF Beaulieu, z mého pohledu v současnosti asi nejlepší lyžař (z technického hlediska). Druhé míste obsadil Takoa Muruyama, několikanásobný vítěz japonských technických šampionátů (ve kterých má tento zélandský svůj vzor), třetí místo bral Reilly McGlashan, australský lektor, trenér a výborně technicky vybavený lyžař. Čtvrté až sedmé místo si rozdělili korejští, australští a zélandští lyžaři, všichni s nejvyšším národním lyžařským vzděláním. Nesmíme zapomenout na velmi zajímavé členy poroty - americká lyžařská hvězda Jonathan Ballou a členové trenérského týmu zélandské "Rookie Academy" nám ze svých pozic nedali nic zadarmo :-)

Celá první srpnová neděle byla moc fajn.  Celodenní lyžování s těmito špičkami ve svém oboru bylo maximálně inspirující a příjemné. Všichni jsme si moc rádi zasoutěžili a vypadli na chvíli se svých "normálních" lyžařských pracovních rutin. Naši skromnou zemičku jsem reprezentoval jak nejlépe to šlo :-) Příští rok v srpnu znovu?