Finský kongres INTERSKI 2023

16.04.2023

Zrušený let, noc v Helsinkách, rovina, zima, dřevěný srub, sauna, workshopy, přednášky, meetingy, demo jízdy, technické ukázky, kamarádi, přátelé, kolegové, sdílení, vášeň, radost, inspirace, pokora, zážitky.

To všechno a jistě mnoho dalších slov by mohlo charakterizovat týden ve finském Levi. Týden, který přichází jednou za čtyři roky. Týden, který pro někoho může být dosavadním vrcholem jeho instruktorského nebo lektorského života. Týden, kdy je málo spánku, ale moře zážitků, spousta nových poznatků, nových přátelství a nezapomenutelných momentů.

Je to ale také týden plný tvrdé práce. Na svahu, v přednáškové místnosti, na schůzích, na demo kopci a i večer u krbu při přípravě na další den. Vzdělávací organizace APUL, jejíž jsem členem a lektorem, vyslala do Finska početnou výpravu, která čítala 10 zástupců. Celá česká výprava měla necelých 40 členů. Lektoři a zástupci APUL se aktivně podíleli na všech částech kongresového dění a programu. Odprezentovali jsme dva on-snow workshopy na dvě různá témata, kterých se zúčastnilo dohromady skoro 60 zájemců z řad profesionálů z celého světa. Na jeden workshop navazovala teoretická přednáška, o kterou byl též velký zájem. Český lyžařský demo tým byl více než z poloviny složen z lektorů APUL. Dále jsme na kopci měli jednu snowboardistku a také jednoho telemarkistu v podobě mojí maličkosti. Lektoři APUL se také zhostili tzv. komentovaných technických ukázek, a to jak na alpských lyžích, tak na lyžích telemarkových.

Co se ale nedá vyjádřit čísly nebo jinou veličinou jsou přátelské rozhovory na lanovce nebo u oběda. Různé debaty, jak ty odborné, tak ty neformální, sdílení radosti při společném lyžování nebo jiné drobné interakce s odborníky z celého světa. Nové kontakty, respekt, úsměvy, radost a společná vášeň ze zimních sportů jsou často tím pravým kořením, které celému kongresovému týdnu dodává na výjimečnosti a díky kterému na tuto akci budeme vzpomínat.

APUL a jeho členové, kteří ve Finsku byli, odvedli za polárním kruhem obrovský kus práce. Reprezentovali ČR, svoji mateřskou asociaci a postavili se svými jazykovými a odbornými znalostmi po bok velkých lyžařských národů a zvučných jmen tohoto průmyslu.

Za čtyři roky na viděnou. Zatím nevíme kde, ale víme, že budeme u toho. A také víme, že budeme opět ta část české výpravy, která světu ukáže, že snowsports v ČR má svoji vysokou kvalitu.


-M-